Latviya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyi Avropa Ittifaqının Nümayəndəliyi ilə birgə əməkdaşlıqla 16–24 noyabr 2020-ci il tarixlərində “Qız Qalası. Qadın olmaq — Qadınlar Sülh uğrunda” adlı Beynəlxalq müasir incəsənət Festivalı təşkil edir.
Bu ilki Festival qadınların sülh üçün qərar qəbul etmə prosselərində ədalətli şəkildə təmsil olunmalarını vurğulayan BMT Təhlükəsizlik Şurasının Qadinlar, Sülh və Təhlükəsizlik üzrə 1325 saylı qətnaməsinə həsr edilib. Festivalın əsas mövzusu “Qadınlar Sülh uğrunda”-dır. Festival beynəlxalq ekspertləri bir araya gətirəcək və onlara COVİD-19 pandemiyası dövrü və eləcə də müharibələrin təsirlərinin qadınların həyatında məişət zorakılığının müasir incəsənət vasitəsi ilə aradan qaldırılması üzrə təcrübələrini bölüşməyə şərait yaradacaq.
Layihə proqramına müasir incəsənət kontekstində müxtəlif səpkili sərgilər, konsertlər, konfranslar, təqdimatlar və film nümayişləri daxildir. Bu elementlərin hər biri incəsənət və mədəniyyət vasitəsi ilə social integrasiyanın təbliğatı və gücləndirilməsi üçün yeni strategiyada bir özül kimi qəbul edilə bilər.
“Qız Qalası. Qadın olmaq” Beynəlxalq Müasir İncəsənət Festivalına ilk dəfə 2009-cu ildə Bakıda Əməkdar İncəsənət xadimi Səbinə Şıxlinskaya tərəfindən təşəbbüs göstərilmişdir. Bu Azərbaycanda müasir incəsənət vasitəsilə gender bərabərliyi mövzusunda ilk birgə təqdimat işi idi. Bir il sonra isə, yəni 2010-cu ildə “Qadın olmaq” adlı eyni mövzu “İstanbul — Avropa Mədəniyyətinin Paytaxtı 2010” çərçivəsində “Openly” sərgi layihəsində təqdim olunmuşdur. “QIZ QALASI. Qadın olmaq” layihəsinə kuratorluq edən S. Şıxlinskaya 10 ildən sonra yenidən gender bərabərliyi ilə əlaqədar hələ də gündəmdə qalan sualları bu layihə vasitəsilə vurğulayır. Festival sonuncu dəfə keçən il — 2019-cu ildə Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyin dəstəyi ilə təşkil ounmuşdur və böyük əhəmiyyət kəsb etmişdir.
Festivalın adı Bakının əsas görməli yeri və simvolu hesab edilən, haqqında çoxlu əfsanələr və sirrlər dolaşan Qız Qalasının adından götürülüb. Adın mənası ilə bağlı daha çox irəli sürülən fikir onun “Qız” sözü ilə əlaqədardır ki, bu da qadınlar mövzusunda bakirə — “Virqo” qalası mənasını daşıyır. Mövzunun konteksti müxtəlif hekayələrlə əhatələnsə də, əsas və aparıcı mövzu kişilər tərəfindən qadınlara qarşı göstərilən mənəvi və fiziki zorakılıq və bu səbəbdən qadınların yaşadığı faciələrdir. Şərqdəki qadının təsviri zəif və öz haqqlarını müdafiə edə bilməyən varlıq kimi verilir. O, öz azadlığı uğurunda yalnız bir mümkün həlli yolu ilə mübarizə aparır, bu da faciəli sonluğa aparan ölümdür. Bu, həm də bir növ ideoloji stereotipdir və regionda gender bərabərliyi mövzusuna dair yanlış üstünlüklər yaradır. Tarixçilər və tədqiqatşılar şəhərin əsas qalası olan "Qız Qalasını"nın adının onun alınmaz olduğuna görə bakirə, yəni Qız Qalası mənasını daşıdığını düşünürlər, çünki qala öz əlverişli yerləşməsinə görə heç bir düşmən tərəfindən alına bilməmişdir. “Qız Qalası” bir tərəfdən Xəzər dənizi və digər tərəfdən isə şəhər qala divarları ilə əhatələnmişdir ki, bu da onu əlçatmaz etmişdir.
Latviya səfirliyi bu layihəyə Avropa İttifaqının Bakıdakı Nümayəndəliyi ilə birgə əməkdaşlıqla və Belçika, Çex Respublikası, Estoniya, Macarıstan, Litva, Rumuniya, Slovakiya, İsveç Səfirlikləri və Azərbaycanın aparıcı incəsənət və mədəniyyət təşkilatları və qurumları ilə birgə tərəfdaşlıqla rəhbərlik edir.
Festivalın iştirakçıları Azərbaycan və Latviyadan, eləcə də, Avstriya, Belçika, Çex Respublikası, Estoniya, Almaniya, Macarıstan, Norveç, Rumuniya, Slovakiya və İsveçdən olan film direktorları, muzey mütəxəssisləri, ədiblər, kuratorlar və incəsənət sahəsindəki tənqidçilər, rəssamlar və incəsənət fəallarından ibarətdir.

International Festival of Contemporary Art "Maiden Tower. To Be a Woman" - 2020
The Embassy of the Latvia in Azerbaijan in cooperation with the European Union (EU) Delegation is organizing the International Festival of Contemporary Art “MAIDEN TOWER. To Be a Woman", which will be held online on 16-24 November 2020.
This year, the Festival will be dedicated to the UNSC Resolution 1325 on Women, Peace and Security, underlining the fair representation of female in decision-making processes to lead to the Peace. Main topic of the Festival - “Women for Peace”. It is going to bring together the international experts and giving a ground to share their experience on the prevention of domestic violence during the COVID-19 pandemic period as well as to reflect on the pandemic and war conflicts influence on women life through the contemporary art.
The Festival program includes presentations, screenings, concerts, exhibitions and conferences. Each element can be considered as a brick in a new strategy of promoting and strengthening social integration through arts and culture.
The International Festival of Contemporary Art "Maiden Tower. To Be a Woman" has been initiated by Honored Artist of Azerbaijan Sabina Shikhlinskaya in 2009 in Baku. It was the first collective reflection to the subject of the gender equality through the contemporary art in Azerbaijan. The latest edition of the Festival was launched in 2019 by the support of the EU Delegation in Azerbaijan and became very significant.
The title of the Festival is inspired from the main attraction and symbol of Baku city – Maiden Tower, shrouded in many legends and mysteries. Most of them are associated with the meaning of the word "Maiden" meaning the tower of the virgin in the context of woman – “Virgo”. Contents vary depending on different stories, but the fatal outcome of woman's life due to the moral or physical violence of a man is the key and dominant theme. This image of a woman in the East - weak and not protected in her rights and fighting for her freedom with only possible solution - death - is a kind of ideological stereotype, and it creates false priorities on the gender equality topic in the region. Historians and researchers believe the name of the main tower of the city "Giz Galasy" means the Virgin Tower in the meaning of its inaccessibility, because the tower due to its very favorable location was never captured by any enemy. “Maiden Tower” was surrounded by Caspian Sea on one side and on the other side – by a town fortress, which made it almost unconquerable.
The Embassy of Latvia is the leading partner of the project in cooperation with the EU Delegation and partnership with the Diplomatic Missions of Belgium, the Czech Republic, Estonia, Hungary, Lithuania, Romania Slovakia, Sweden and Azerbaijani institutions and leading organizations of Arts and Culture.
The participants of the Festival are film makers, museum experts, musicians, curators, artists, poets, art critics and cultural activists from Azerbaijan and Latvia, as well as Austria, Belgium, the Czech Republic, Estonia, Germany, Hungary, Norway, Romania, Slovakia and Sweden.