Rejissor: Signe Baumane
“Cibimdəki daşlar” (Rocks in My Pockets) filminin rejissoru Signe Baumanedən çaşqın dünyada sevgi tapmağa qərarlı olan gənc qadın haqqında yeni mükafatlı animasiya filmi təqdim olunur. “Evlilikdə sevgim” (My Love Affairs in Marriage) romanı Zelma-nın Şərqi Avropada baş verən tarixi hadisələr fonunda 23 illik mükəmməl sevgi və uzunmüddətli evlilik axtarışından bəhs edir.
Qadınların baxışından danışan film tarixi, bioloji, ictimai və emosional qövsləri canlı yumor hissi və musiqi nömrələri ilə birləşdirir. Böyüklər üçün nəzərdə tutulmuş bu animasiya filmi qadının müstəqillik və azadlığa doğru çıxdığı səyahətinə təkan vermək üçün sevgi, gender normaları, məişət zorakılığı, fantaziyalar və zəhərli münasibətlər məsələlərinin həllini göstərir. “My Love Affair with Marriage” filminin premyerası 2022-ci ilin iyununda Tribeka Festivalında baş tutdu və dünya üzrə 100-dən çox film festivalında nümayiş olunaraq 23 mükafat qazandı. Film bir sıra Avropa ölkələrində mövcuddur və Şimali Amerikada 8 Above vasitəsilə nümayiş etdirilmişdir. Rejissor Signe Baumane ABŞ-da 25 şəhər turu edərək filmi tamaşaçılara təqdim edir, müzakirələr aparır və filmdən orijinal rəsmlər verir.
Şəhərlər, tarixlər və kinorejissor çıxışları üçün Nümayişlər Səhifəsinə baxın.
* * *
Latviyanın Azərbaycandakı Səfirliyində “Maiden Tower: To be a woman” (Qiz Qalası. Qadın olmaq") Beynəlxalq İncəsənət Layihəsinin kuratoru Sabina Şixlinskaya, film rəssamı İnna Kostina və film tənqidçisi Ülvi Mehtinin iştirakı ilə baş tutatn həyat, gender əəsaslı zorakılıq, selektiv abortlar, erkən nigahlar və NATO-nun da gündəliyinində olan əsas məsələlərindən bəhs edən bu axşamkı onlayn müzakirə Rejissor Signne Baumanenin 6 dekabr 2023-cü il tarixində nümayiş etdirilən " Evlilikdə sevgim" (My Love Affairs in Marriage) filminə həsr olunmuşdur.
Latviya Səfirliyi 2021-2024-cü illərdə NATO-nun Azərbaycandakı ılaqələndirici Səfirliyi funksiyasını həyata keçirir.

Animated film screening “My Love Affair With Marriage” and discussion with film director Signe Baumane
Director: Signe Baumane
Duration: 107 min.
Language: English
Website: myloveaffairwithmarriagemovie.com
From Signe Baumane, director of Rocks in My Pockets, comes a new award-winning animated feature about a spirited young woman determined to find love in the bewildering world. My Love Affair With Marriage follows Zelma on her 23-year quest for perfect love and lasting marriage set against a backdrop of historic events in Eastern Europe.
Told from a woman’s point of view, the film blends historical, biological, societal, and emotional arcs with a lively sense of humor and musical numbers. This animated film for adults tackles the issues of love, gender norms, domestic violence, fantasies and toxic relationships to propel a woman’s journey toward independence and liberation.
My Love Affair With Marriage premiered at Tribeca Festival in June 2022 and went on to screen at over 100 film festivals around the world winning 23 awards. The film is available in a number of European countries and has been released in North America through 8 Above. Director Signe Baumane is making a 25-city tour around the U. S. presenting the film to audiences, holding Q&As and giving away original drawings from the film. See Screenings Page for cities, dates and filmmaker appearances.
* * *
The Embassy arranged an online discussion with Film Director Signe Baumane and the curator of the International contemporary art project “Maiden Tower: To be a woman” Sabina Shikhlinskaya, film artist Inna Kostina and film critic Ulvi Mehti as a continuation of the screening of Signe Baumane’s animated film “My Love Affairs with Marriage” in Baku on December 6 on gender-based violence, selective abortions, early marriages and much more that affects gender equality which is an important issue on NATO’s agenda.