#AFFECTUS2020 foto sərgisi
Hal-hazırda yaşadığımız 2020-ci il Dünya tarixində öz mühüm yerini formalaşdırdı. COVID19 Koronoviius pandemiyası cəmiyyətdə dəyişiklər etməklə hər bir adamın, ailənin həyatına təsir etdi. Ailədə ocaq qorucusu olan qadın üzərində olan qayğıların qat-qat artması özünü büruzə verdi.
Müasir qadın cəmiyyətdə ana, nənə, həyat yoldaşı, bacı kimi statusda olduğu kimi cəmiyyətdə, ailədə, gündəlik həyatda bütün məişət qaygısındada öz əməyi və qayğıları ilə ailə bağlarınının əsas özəyidir. Bir tərəfdən koronovirus pandemiyası və eyni zamanda Azərbaycan qadının döğma yurdun torpaqları uğrusunda vuruşan əsgər anası, şəhid anası kimi daha bir ağır ictimai yükün daşıyıcısına çevirir.
Hər bir qadının həyatı mübarizədir. Doğulduğu mühit, onu əhatə edən cəmiyyətdən asılı olaraq hər bir qadın fərqli şəkildə də olsa, mübarizə aparır. Kimi yaşamaq, kimi yaşatmaq, kimi təhsil almaq, kimi təhsil vermək, kimi sevmək, kimi də sevilmək üçün çalışır. Bu dünyada belə “kimi”lər çoxdur və hər birinin də fərqli həyat hekayəsi var. Sevinci, kədəri, gülüşü, göz yaşı, qazandıqları və itirdikləri ilə...
#AFFECTUS2020 layihəsində Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin gənc nümayəndələri – 2020-ci ildə yaratdığı layihələr nümayiş olunur. Hər bir fotoqraf bu tarixi vacibliyi ilə fərqələnən 2020-ci ili özünəməxsus bir nəzər ilə təsvir edərək tamaşaçıya aktual problemləri açıqlayır. Şəhid anası, qadın problemləri, müharibə nəticəsində evi dağılan evdar qadın portretləri, qələbə üçün öz əməklərini əsirgəməyən qadın təvəzökarlığına və başqa bu cür hadisələrə həsr olunmuş foto silsilə və müsahibələr – qadın nəzakətini, incəliyini, dözümlüyünü, onun cəmiyyətdə böyük rol oydanıdığı açıqlayır.
* Layhənin kuratorları: Miirnaib Həsənoğlu və Fəxriyyə Məmmədova.
Kuratorlar haqqında
Mirnaib Həsənoğlu (d. 1962, Azərbaycan) 2011-ci ildən Azərbaycan Fotoqrafları Birliyinin sədridir. Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetini bitirib (1989). Mirnaib 1982-ci ildən peşəkar fotoqraf kimi çalışır. “Zərifə xanım Əliyeva”, “Azərbaycan”, “Azərbaycan qaçqınları”, “Faciə ilə bağlı iki foto-söhbət” və Xocalı haqqında fotoqrafiya kitablarının müəlliflərindən biridir. “Khnolith nədir”, “Azad insan”, “Qiymətli su evi” və digər foto müsabiqələrinin qalibidir. Bir çox foto sərgi və layihənin müəlliifidir (www.photographer.az)
Fəxriyyə Məmmədova (d. 1974, Azərbaycan) rəssam dizayner, fotoqrafdır. Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının məzunudur (2002). Dizayner və fotoqraf olaraq sərgilərin təşkili ilə məşğuldur. 2012-ci ildən YARAT Müasir İncəsənət Məkanında çalışır. Azərbaycan Rəssamlar Birliyinin və Fotoqraflar Birliyinin üzvüdür. Yerli və beynəlxalq sərgilərin iştirakçısıdır.

#AFFECTUS2020 Photo exhibition
The year 2020, in which we now live, has taken its rightful place in the world`s history. COVID19 the coronavirus pandemic has affected the lives of every person and family by making changes in the society. The concern for the woman, who is the hearth keeper in the family, has multiplied.
Modern women are the core of family ties with their work and care in society, in the family, in all aspects of daily life, as well as in the status of mother, grandmother, wife, sister in society. On the one hand, the coronavirus pandemic, and at the same time the mother of a soldier who is fighting for the lands of the Azerbaijani homeland, makes her a carrier of another heavy social burden, like the mother of a martyr.
Every woman's life is a struggle. Every woman struggles, albeit differently, depending on the environment in which she was born and the society that surrounds her. Some try to live, some give the chances to live, some to study, some to educate, some to love, some to be loved. There are many such people in this world, and each of them has a different life story. With joy, sorrow, laughter, tears, gains and losses...
The project #AFFECTUS2020 demonstrates the projects created by the young representatives of the Azerbaijan Photographers Union in 2020. Each photographer describes the year 2020, which is marked by this historical significance, with a unique look and reveals current issues to the audience. The mother of the martyr, women's issues, portraits of housewives whose houses were destroyed in the war, a series of photos and interviews dedicated to women's humility and other similar events – reveals a woman's politeness, delicacy, endurance, her role in society.
* This project curated by Mirnaib Hasanoglu and Fakhriyya Mammadova.
About curators
Mirnaib Hasanoglu (b. 1962, Azerbaijan) has been the chairman of the Azerbaijan Photographers Union since 2011. Graduated from Azerbaijan State University of Culture and Arts (1989). Mirnaib has been working as a professional photographer since 1982. He is one of the authors of "Zarifa Aliyeva", "Azerbaijan", "Azerbaijani refugees", "Two photo-conversations about the tragedy" and photography books about Khojaly. He is the winner of "What is Khnolith", "Free Man", "Precious Water House" and other photo contests. He is the author of many photo exhibitions and projects. (www.photographer.az)
Fakhriyya Mammadova (b. 1974, Azerbaijan) is an artist, designer and photographer. She graduated from the Azerbaijan State Academy of Arts (2002). She is engaged in organizing exhibitions as a designer and photographer. She has been working at YARAT Contemporary Art Space since 2012. She is a member of the Union of Artists and the Union of Photographers of Azerbaijan. She is a participant of local and international exhibitions.