Festivalın açılışının mətbuat konfransı
Layihə bu il həmçinin dayanaqlı gələcək üçün qadınların rolunu vurğulayan BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının Qadınlar, Sülh və Təhlükəsizlik üzrə 1325 saylı Qətnaməsinə həsr edilib. Layihə gender bərabərliyi sahəsində öz təcrübələrini bölüşmək, eləcə də pandemiya və münaqişədən sonrakı vəziyyətlərdə qadınların həyatına təsir edən məsələləri müzakirə etmək üçün incəsənətin müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən beynəlxalq iştirakçıları bir araya gətirib.
“O” layihəsinin mövzusu qadınlara həsr olunub — onların həyatlarına, cəmiyyətdəki roluna, sevinclərinə və problemlərinə. Azərbaycan dilində “O” hər iki cins üçün eynidir, yalnız məzmunda hansı cinsin nəzərdə tutulduğu aydın olur. Və bu da simvolikdir, çünkü gender bərabərliyi mövzusunun mahiyyəti gender birliyi və bərabərliyinə əsaslanır.
“O” layihəsi proqramının hər bir elementi incəsənət və mədəniyyət vasitəsi ilə sosial inteqrasiyanı dəstəkləmək və möhkəmləndirmək üçün yeni strategiyanın təməli kimi hesab oluna bilər.
Layihənin proqramına: Beynəlxalq jurnalist və fotoqraf Reza Deqatinin “Kraliçalarsız Kralliqlar” adlı təqdimatı, Latviyalı kinorejissor İnaara Kolmanenin iştirakı ilə “Bille” filminin nümayişi, Azərbaycanın əməkdar incəsənət xadimi İrina Eldarovanın emalatxanasına “Açıq qapı”, rejissor Tərlan Rəsulov və dramaturq İsmayıl İmanın Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzində "Bir damla günəş, bir nəfəs külək və bir az da sevgi" adlı tamaşasının nümayişi daxildir; xalq diplomatiyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Əməkdar İncəsənət Xadimi Səbinə Şıxlinskayanın kuratorluğu ilə Müasir İncəsənət Muzeyində “O” adlı beynəlxalq sərgi keçirilib. Sərgidə Şahnaz Ağayeva (Azərbaycan–Türkiyə), Leyli Ələkbərova (Azərbaycan), İrina Eldarova (Azərbaycan), Fərhad Nikfam (Azərbaycan), Tereza Puig (Norveç), Vüsal Rəhim (Azərbaycan), Nils Skapaans (Latviya) və Kaarlis Viitolsun əsərləri nümayiş etdirilib; üç hissədən ibarət “Qadınlar və kişilər: sonsuz transformasiya” (2019) adlı romanın müəllifi kulturoloq, professor Rəhman Bədəlovla müzakirələr, eləcə də NATO-nun Azərbaycanda əlaqələndirici Səfirliyi kimi Latviya Səfirliyi tərəfindən “Qadınlar dayanıqlı sabah naminə” adlı beynəlxalq konfrans təşkil olunub.
Latviya Səfirliyi BMT-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi, UN Women, BMT İnkişaf Fondu, Muasir İncəsənət Muzeyi, TheLandmark, Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzi, Nizami Kinoteatrı və Platform Art təşkilatı ilə birgə əməkdaşlıqla “O” layihəsinin aparıcı tərəfdaşıdır.

Press Conference of the Festival Opening
This year, the Project was dedicated to the UNSC Resolution 1325 on Women, Peace and Security, underlining women’s role for sustainable future. It brought together the international participants from different fields of culture to share their experiences on gender equality as well as to reflect on the pandemic and post conflict situations influencing on women lives through the contemporary art.
The concept of the Project is dedicated to Women — their lives, roles in society, entertainments and problems. In the Azerbaijani language, the definition of HE and SHE do not have a difference and are represented as “O”. Only in the context one can see which gender is meant. And this is very symbolic, since the essence of the topic of gender equality is based on gender unity and equality.
Each element of Project program “O” can be considered as a milestone of a new strategy to support and strengthen social integration through the arts and culture.
The Project program included the presentation “Queens without Kingdoms” by the international journalist and photographer Reza Deghati, screening of “Bille” movie with the participation of the film Director Ināra Kolmane, “Open doors” event for the public by the Honored Artist of Azerbaijan Irina Eldarova, first night of the performance “A drop of Sun, breath of Wind and a little bit love” by Director Tarlan Rasulov and a playwright Ismayil Iman at the Maksud Ibrahimbekov’s Creativity Centre; within the framework of the Public Diplomacy under the curatorship of the Honored Artist of Azerbaijan Sabina Shikhlinskaya International exhibition “O” was opened at the Modern Art Museum where participated the artists: Shahnaz Aghayeva (Azerbaijan/Turkey), Leyli Alekperova (Azerbaijan), Irina Eldarova (Azerbaijan), Farhad Nikfam (Azerbaijan), Teresa Puig (Norway), Vusal Rahim (Azerbaijan), Nils Skapāns (Latvia), Kārlis Vītols (Latvia); the International Conference “Women for sustainable tomorrow” was organized by the embassy of Latvia in the capacity of NATO CPE in Azerbaijan; meeting and discussion with Culturologist, PhD Rakhman Badalov, author of the the Book in 3 volumes: “Men and Women — endless transformation” (2019) was held.
The Embassy of Latvia is a leading Partner of the Project "O" in cooperation with the UN institutions-UN Women, UNDP, Modern Art Museum, TheLandmark Complex, Maksud Ibrahimayov Creativity Centre, Nizami Cinema and PlatformArt.