“Kraliçalarsız Kralliqlar”. Reza Deqatinin təqdimatı
“Qadın olmaq — Qadınlar dayanıqlı sabah naminə” adlı incəsənət layihəsi çərçivəsində 16 mart tarixində, Landmark Cinemada beynəlxalq jurnalist və fotoqraf Reza Deqatinin “Kraliçalarsız Kralliqlar” adlı təqdimatı keçiriləcək.
Reza Deqati
Xeyriyyəçi, idealist, humanist Rzanın karyerası memarlıq təhsili ilə başlayıb. O, bütün dünyada, xüsusən də National Geographic-də çalışmış məşhur fotojurnalistə çevrildi. Onun işləri beynəlxalq mediada (National Geographic, Time Magazine, Stern, Newsweek, El País, Paris Match, Geo…), həmçinin National Geographic Channel üçün hazırlanmış bir sıra kitablar, sərgilər və sənədli filmlərdə nümayiş etdirilir.
Rza 1983-cü ildən fotoqraf kimi fəaliyyəti ilə yanaşı, münaqişəli cəmiyyətlərdən olan gənclər və qadınların obrazların dili ilə öyrədilməsi, onlara daha yaxşı bir dünya üçün səy göstərmələrinə köməklik göstərən könüllü kimi fəaliyyət göstərir.
1998-ci ildə Luvr Karuselində nümayiş etdirilən “Mémoires d’Exil” (“Sürgün xatirələri”) əsərindən sonra o, bir sıra monumental instalyasiyalar vasitəsilə öz humanitar baxışlarını dünya ilə bölüşdü: “Kəsişmə taleləri”, “Bir dünya, bir qəbilə, müharibə + sülh,” Ruhun Pəncərələri, Qəhvənin Ruhu, Torpaq, Azərbaycan: Odun Zərifliyi və İnsanlığın Arzusu.
Otuz kitabın müəllifi kimi və karyerası ərzində bir çox mükafatların sahibi olan Reza 2013-cü ildən National Geographic Cəmiyyətinin üzvü (2006–2012) və tədqiqatçısıdır və Ashoka Fondunun baş əməkdaşıdır. Rzanın işi World Press Photo tərəfindən tanınıb; Sonsuzluq Mükafatı, Lüsi Mükafatı, Missuri Universitetinin fəxri medalı və Parisin Amerika Universitetinin fəxri doktoru, Causa fəxri dərəcəsi ilə mükafatlandırılıb. Fransa Rezanı Milli Şərəf ordeni ilə təltif edib.

Within the framework of the International Contemporary Art Project “O” / Women for sustainable tomorrow" the famous photojournalist Mr. Reza Deghati will make a Presentation on Gender equality “Queens without Kingdoms” on 16 March at the Landmark Cinema.
Reza Deghati
A philanthropist, idealist, humanist, Reza’s career began with studies in architecture. He has gone on to become a renowned photojournalist who has worked all over the world, notably for National Geographic. His work is featured in the international media (National Geographic, Time Magazine, Stern, Newsweek, El País, Paris Match, Geo…), as well as a series of books, exhibitions and documentaries made for the National Geographic Channel.
Along with his work as a photographer, since 1983 Reza has been a volunteer committed to the training of youths and women from conflict-ridden societies in the language of images, to help them strive for a better world.
After his work, Mémoires d’Exil (“Memories of Exile”) shown at the Louvre Carrousel in 1998, he has shared his humanitarian vision through a series of monumental installations: Crossing Destinies, One World, One Tribe, War + Peace, Windows of the Soul, Soul of Coffee, Land of, Azerbaijan: the Elegance of Fire and A Dream of Humanity.
Author of thirty books, and a recipient of many awards over the course of his career, Reza is a Fellow (2006-2012) and Explorer of the National Geographic Society since 2013, and a Senior Fellow of the Ashoka Foundation. Reza’s work has been recognized by World Press Photo; the Infinity Award, the Lucy Award, an honorary medal from the University of Missouri and the honorary degree of Doctor Honoris Causa from the American University of Paris. France has also appointed him a Chevalier of the National Order of Merit.